Sommarlov Midtennis 7-9år
På intensivkursen fokuserar vi på:
-
Teknikträning
-
Säkerhet
-
Rörelsemönster
-
Allsidig Rörelseinlärning
-
Games / Matchspel
Teknikträning
Nybörjare: Vi tränar forehand, backhand, serve & volley. Vi går igenom är grepp, fotställning och slagfas.
Fortsättning: I grundslagen är vi noga med topspin och vi arbetar med cirkulär sving. Vi fokuserar en stor del av träningen på serven där vi börjar arbeta med uppkast, kastteknik och tyngdöverföring.
Säkerhet
Spelövningar med kamrat
Rörelsemönster
Det är viktigt att så tidigt som möjligt lära sig att röra sig som en tennisspelare. Därför lägger vi in fysiska övningar som är tennisspecifika i varje pass. Exempelvis tränar vi splitstep-övningar i repstegen samt olika sidledsförflyttningar på banan. Även reaktionsträning finns på programmet. Genom att lägga grunderna till rörelsemönstret i tidig ålder blir det lättare att anpassa sig till ett högre tempo när spelarna blir äldre.
Allsidig Rörelseinlärning
För att spelarna ska optimera sin utveckling är det viktigt att de är fysiskt allsidiga. I vår träning finns moment där vi bland annat tränar på att springa, kasta, hoppa och balansera. De fysiska egenskaperna tränas därmed upp och framförallt de koordinativa färdigheterna är viktiga att träna på i denna ålder.
Games / Matchspel
Vi avslutar varje dag med games och matchspelsliknande situationer
Varför mjuka bollar?
Ett vanligt tennisracket är för stort och tungt och en vanlig boll studsar för högt och snabbt för en nybörjarjunior, därför har vi anpassad träning. Detta gör att junioren får en succékänsla och teknikträningen underlättas. Efterhand introduceras större tennisplan och en så kallad 3/4 dels boll.
Antal spelare: 6-8 spelare per bana
Ålder: 7-9 år
Gruppindelning: efter nivå samt ålder



